Ověření handicapu

Přihlášení


Mauricius: Klid, mír a golfový ráj

PG_2_2017_mauricius_klid_mir_a_golfovy_raj1 10.08.2017

Ostrov velikostí srovnatelný se Středočeským krajem, žije na něm méně lidí než v Praze. A přesto je to destinace vyhledávaná lidmi z celého světa. A to nejen díky pečlivě střežené nejcennější poštovní známce světa – modrému mauriciu. Ti, kdo tu jednou byli, nešetří slovy jako idyla, bezpečí, ráj. My můžeme dodat i golfový ráj.

Abychom pochopili onu bezstarostnost, která tu vládne, stejně jako naprosto přirozené soužití různých ras, kultur a náboženství, je dobré nakouknout trochu do historie. Někdy během středověku sem přišli Arabové, ty posléze vystřídali Portugalci, pak se začalo kolonizovat. Holanďané (1638 – v tomto roce získal ostrov jméno po princovi Maurice van Nassau), pak Francouzi (1715), nakonec Britové (1810 - 1968). Třeba zdůraznit, že všechny výměny kolonizátorů proběhly veskrze hladce.

Bezpečněji než v Evropě nemá ropu, zlato, ani jiné přírodní bohatství, kvůli kterému se jinde ve světě vedou války. Státní kasu mu plní především turisté, dále finance z exportu cukrové třtiny, kávy, kokosu, banánů a jiných tropických plodin. Takže domorodci, z největší části založením hinduisté, z menší křesťané, muslimové a zastánci čínských náboženství, spolu žijí v klidu, bez konfliktů a v porozumění.

Z toho vyplývá jednak velmi pozitivní atmosféra, která mezi lidmi (kteří mimochodem každou chvíli něco v ulicích společně bez ohledu na barvu pleti slaví) vládne a také neméně důležitý fakt bezpečí. Ano, Mauricius je jedna z nejbezpečnějších destinací světa, v dnešních dnech rozhodně víc než evropská přímořská letoviska.

Když poptávka převyšuje nabídku tu zažívá posledních 20 let velký boom. V současnosti je na ostrově devět hřišť, další se staví a plánují. Srovnáme-li situaci s naším již zmiňovaným Středočeským krajem – podobným velikostí, hustota golfových areálů je srovnatelná, za pár let bude možná větší. Co do struktury hráčů je situace přesně opačná ve srovnání s ČR. Mauricijská golfová federace čítá jen asi 1800 registrovaných hráčů, zato sem každoročně jezdí hrát desítky tisíc cizinců.

Jen na hřišti Heritage Golf Clubu – nejznámějším mauricijském resortu, ale o tom až později –, si každý rok zahraje na 60 000 zahraničních golfistů. Odehraje se tu 40 tisíc rund ročně, v „high season“ 250 denně. Není tedy divu, že se staví nové a nové hrací plochy, poptávka zatím převyšuje nabídku. A to i za spíše nadprůměrnou základní cenu 150 eur za greenfee.


PG_2_2017_mauricius_klid_mir_a_golfovy_raj1PG_2_2017_mauricius_klid_mir_a_golfovy_raj2PG_2_2017_mauricius_klid_mir_a_golfovy_raj3

 

zpět

 

Žádáme hráče, aby před vstupem na hřiště věnovali dostatečnou pozornost etiketě a místním pravidlům.