Ověření handicapu

Přihlášení


Golf z extrému do extrému

PG_2_2017_tema_extremni_golf1 1 08.08.2017

PG_2_2017_tema_extremni_golf1 1
Běžný rekreační hráč extrémy nevyhledává, ale je tu stále dost těch, kteří ochotně podléhají výzvám a jsou schopni cestovat za zvláštním, neobvyklým golfovým zážitkem lán světa. Golfisté přitom často nesoutěží jen mezi sebou, ale hlavně sami se sebou a s podmínkami. Pojďme se podívat na odrůdy golfu, které se vymykají „normálu“.

Téměř neexistuje místo či prostředí, kde by se nedal položit míček a udeřit do něj holí. A čím složitější to všechno je, tím větší je uspokojení, když se rána podaří.

Definovat, co je ještě normální golf a co už extrém, není snadné. Možná každý z nás má tu hranici nastavenou jinak. Někdo nechce nebo nedokáže hrát v kopcích, jiný by mohl považovat za extrém linksy, třetí hodně vyrostlé roughy na svém domácím hřišti. Ale o tom řeč nebude: tentokrát to je o opravdu výjimečných místech nebo způsobech, kde či jak lidé tuhle kratochvíli provozují.PG_2_2017_tema_extremni_golf2

PG_2_2017_tema_extremni_golfVzpomínáte si na tři slavné odpaly Alana Sheparda na Měsíci? To po něm asi nějakou chvíli nikdo nezopakuje. Moc o golfu to nebylo, ale do našeho tématu to určitě patří. Veleznámá je i jamka v Jižní Africe, kde vás na odpaliště vyveze helikoptéra, pak hrajete co největší ránu směrem na green, který je o dobrých 250 metrů dál a o 400 metrů níž. To skutečně nemá s normálním golfem mnoho společného, když si zadáte slova extrémní golf do googlu, hned na vás ta jamka vyskočí.

Next tee: 66 km Tahle osmnáctka je skutečně hodně zvláštní, proto jí věnujme patřičnou pozornost. Slyšeli jste někdy pojem Nullarbor? Nullarbor je ohromná planina na jihu a západě Austrálie, většinou suchá jako troud, zabírající víc než 200 000 km2 (srovnejte s územím Česka: 78 866 km2). Název znamená (z latiny) žádný strom. Ale nechybí tady jen stromy: nejsou zde ani skoro žádní obyvatelé. Vede tudy nejdelší přímá železniční trať světa, měří bez zatáčky 477 kilometrů, to vše díky absolutně rovnému povrchu!

Nullarbor golf links je nejdelší hřiště světa, vede touto planinou, od první k poslední jamce je to 1365 kilometrů, prostírá se přes dvě časová pásma! Písek, poušť, sucho, nepříliš navštěvovaný kraj. Trasa sleduje dálnici Eyre Highway, jejíž nejdelší rovný úsek měří 142 km. Průměrná vzdálenost mezi jamkami je 66 km, ta nejdelší dokonce víc než 200!

PG_2_2017_tema_extremni_golfNa mnoha místech jsou kolem Eyre Highway nádherné pouštní scenérie, ale nebylo tady nic zvláštního, co by nalákalo turisty. Tak se do toho pustilo pár nadšenců, získali finanční podporu vlády, pospojovali do fiktivní osmnáctky sedm jamek z existujících hřišť a jedenáct dalších postavili k benzinkám a dálničním motorestům po trase. Hra trvá od čtyř dnů do týdne, jak si kdo zvolí, hráči cestou samozřejmě spí a jedí v motelech kolem trasy, prostě zvyšují turistický ruch.PG_2_2017_tema_extremni_golf3

Na kterém konci začít? Račte si vybrat, je to jedno, počítá se obojí. Na každé jamce dostanete razítko do průkazky a na konci na vás čeká diplom. Celá ta zábava včetně trička, čepice a celoživotního členství vás přijde jen na 200 dolarů. Ale členem se můžete stát, aniž byste vytáhli paty od svého počítače: stačí zaplatit těch 200 dolarů, dostanete své přidělené číslo, certifikát člena, budou vám chodit nabídky…

 

zpět

 

Žádáme hráče, aby před vstupem na hřiště věnovali dostatečnou pozornost etiketě a místním pravidlům.