Ověření handicapu

Přihlášení


Jordan Spieth: Pistolník z Texasu

Jordan Spieth 18.03.2015

Jordan Spieth: Pistolník z Texasu

Po druhém vítězství americké senzace Jordana Spietha na PGA Tour - v Tampě - přinášíme profil mladého hráče, který jste mohli číst v Golf Vacations po sezoně 2013. Text: Jaromír Bosák

Dallas není na pohled příliš zajímavé město, a přesto tuto texaskou metropoli všichni znají. Nejen kvůli atentátu na J. F. Kennedyho, týmu amerického fotbalu Cowboys nebo mužstvu Stars v NHL. Může za to i dvacetiletý místní rodák Jordan Spieth.

Před dvěma lety by tu ještě stála otázka „Jordan kdo?“ Osmnáctiletý talent byl tehdy velmi dobře postavený ve světovém žebříčku amatérů, lovila ho prestižní škola… avšak časy se měly rychle měnit. Až tak, že se ze Spietha stal objev roku 2013 v profesionálním golfu.

Narozen v červenci 1993, pohyboval se Jordan v ryze sportovním světě. Otec i matka byli velmi dobří basketbalisté, také Spiethův mladší bratr Steven se s basketbalem dostal na vysokou školu a pod vysokými koši i na fotbalovém hřišti se skvěle cítí nejmladší člen rodiny, sestra Ellie.

Právě k sestře má Jordan silný vztah, tak jako celá rodina. Ellie se narodila s mentálním postižením, které způsobilo opožděný vývoj. „Když přišla na svět, stala se nejdůležitějším člověkem v našem životě. Bylo to pro nás naprosto samozřejmé,“ říká nejslavnější z dynastie Spiethů, který dodnes z každé cesty za hranice Texasu vozí sestře suvenýry. Jako dobrovolník navštěvoval speciální školu, do níž Ellie chodila, a přitom kromě jiného poznával, jak náročná – fyzicky, psychicky i finančně – je péče o takové děti.

Pozvánka k Nelsonovi

Volný čas trávil Jordan především golfem. Bylo zřejmé, že má pro tento sport nadprůměrné vlohy. Po absolvování jezuitské střední školy po něm v roce 2011 sáhla Texaská univerzita. Spieth už v roce 2009 vyhrál juniorské mistrovství USA, což mu udělalo mezi amatéry velké jméno. Ten rok v květnu dostal pozvánku na první turnaj PGA Tour, a to na Byron Nelson Championship, hraný v domovském Dallasu.

Kdekdo by čekal, že mladík odehraje jen dvě kola a o víkendu bude své slavnější kolegy sledovat zpoza provazů. Kdepak. Jako šestý nejmladší hráč v historii prošel na turnaji americké série cutem a dělil se o konečné 16. místo. Finanční prémii musel jako amatér oželet, ale zkušenosti získal nesmírné.

O tři týdny později pak neprošel do finálových kol na St. Jude Classic v Memphisu.

Rok nato se na turnaj Byrona Nelsona vrátil a skončil dvaatřicátý. Hlavně ovšem bodoval na vrcholných amatérských podnicích. Dostal se až do čtvrtfinále US Amateur dospělých a podruhé dokázal vyhrát juniorský šampionát Spojených států. To se doposavad povedlo jedině… Tigeru Woodsovi.

Kromě výhry samotné byl pro Jordana velmi důležitý i nový caddie Michael Greller. Bývalý učitel matematiky na univerzitě ve Washingtonu se k nošení bagu dostal v roce 2006. Při U.S. Amateur Public Links Championship viděl zdrceného favorita Matta Savage, kterak odchází po pokaženém prvním kole z osmnáctého greenu s vlastním bagem na zádech. Jako velmi dobrému golfistovi s plusovým handicapem mu to nedalo, Savage oslovil, zda nechce další den pomoci, a od té doby ve svém volném čase, především o prázdninách, cestoval po turnajích jako caddie.

Štěstí se něj usmálo právě před US Amateur 2011. Jeho tehdejší hráč si před turnajem zranil zápěstí a takřka vzápětí zazvonil telefon. Volal Jordan Spieth, který si Savage všiml na několika minulých turnajích a zrovna caddieho sháněl. Slovo dalo slovo a vzniklo úspěšné partnerství. Byť jen občasné, protože Greller neustále plnil povinnosti učitele, a navíc občas nosil bag i dalšímu úspěšnému amatérovi Justinu Thomasovi.

Nervózní caddie

Začátky přitom byly složité. Greller s úsměvem vzpomíná na US Amateur, první společný turnaj se Spiethem: „Byl jsem tak nervózní, že jsem mu na první jamce podal úplně špatnou hůl. Šli jsme totiž z desítky, jenže já měl nalistovanou jamku číslo jedna. Tak jsem si řekl, že to asi dlouhá spolupráce nebude…“ Vzhledem k tomu, že Spieth turnaj vyhrál, to byla zbytečná starost.

Rok 2011 ozdobil Spieth i svou účastí v amatérském Walker Cupu (utkání USA – Velká Británie) s bilancí dvě výhry a jedna remíza. Navíc dotáhl tým Texaské univerzity k výhře v celostátním vysokoškolském mistrovství NCAA. V následující sezoně si zahrál svůj první major. Díky výhře v juniorském šampionátu se totiž dostal na US Open v Olympic Clubu v San Francisku.

A opět zazářil. Jako nejlepší amatér skončil jedenadvacátý – toto umístění dělil mimo jiné s Woodsem a o plných 44 příček předčil Phila Mickelsona. Propracoval se na místo amatérské světové jedničky a v této sféře golfu tak dosáhl maxima. I když byl na univerzitě pouhý rok, v hlavě mu sílila myšlenka na to, risknout přechod k profesionálům. Rozhodnutí přišlo na konci roku 2012.

Jordan schoval index do šuplíku a vstoupil – do slova a do písmene – do praktického života. Zkusil poslední rok kvalifikační školy na PGA Tour, ale neprošel z druhé fáze do třetí. Kroku k profesionálům předcházel další telefonát Michaelu Grellerovi. Spieth totiž potřeboval stálého caddieho, takže na Michaelovi bylo, zda se vzdá dráhy pedagoga. „Učit mě bavilo, ale přemýšlel jsem asi vteřinu. Věděl jsem, co v Jordanovi je. Tohle byla prostě výzva, věděl jsem, jaký má Jordán potenciál,“ říká dnes Greller.

Když risk je zisk

Spieth spoléhal na sponzorské pozvánky a doufal, že se uchytí na druhé americké sérii Web.com Tour, odkud pak postoupí na PGA Tour. Šlo to ale úplně jinak. A rychle. Začátkem sezony 2013 ještě neuhrál cut na Torrey Pines, ale o týden později na AT&T National Pro-Am v Pebble Beach už skončil na 22. místě a připsal si první finanční prémii v životě – 65 000 dolarů.

Na dalším turnaji v Portoriku už přišel hodně hlasitý výkřik, a to čtyři kola pod sedmdesát ran a dělené druhé místo. Následovala sedmá příčka v Tampě. Klíčová, protože znamenala vyrovnání finančního zisku Brendona Todda na 150. místě money listu z roku 2012. Spieth tím získal provizorní členství na tour do konce sezony. Po čtyřech turnajích…

I dál se jelo ze strmého kopce. Deváté místo na RBC Heritage, sedmé na Colonialu, šesté na AT&T National. Co by za to dlouholetí profíci dali. Exploze radosti přišla v červenci na John Deere Classic. Spieth zahrál čtyři výborná kola (70-65-65-65) a díky bunker shotu na osmnácté jamce finálového kola zahraném přímo do jamky se probojoval do play-off. V něm po dramatickém průběhu porazil krajana Zacha Johnsona a Kanaďana Davida Hearna a stal se nejmladším vítězem turnaje PGA Tour za 84 let. Se sladkou prémií 828 000 dolarů a potvrzením, že už je řádným členem PGA Tour, a to dokonce na další dva roky.

Jako teenageři nevyhráli na americké sérii ani Woods, ani Mickelson, byť ten to zase zvládl jako amatér. Druhé vítězství mohl Spieth přidat na srpnovém Wyndham Championship, ale tentokrát byl v play-off úspěšnější Američan Patrick Reed. Skvěle si Nováček roku vedl i v samotném závěru sezony. Na všech čtyřech turnajích FedExCupu skončil v top 20, nejhorším umístěním bylo 19. místo na úvodním Barclays. Na Deutsche Bank Championship v Bostonu bral dělenou 4. příčku, šestnáctý skončil na BMW Championship u Chicaga a vynikající 2. místo na Tour Championship v Atlantě uzavřelo fantastickou premiérovou profisezonu.

Jordan Spieth vydělal na prize money 3 878 820 dolarů, víc než Arnold Palmer za celou svou kariéru, a skončil na 10. místě finančního žebříčku tour.

Hvězda individuálního sportu ovšem miluje týmové soutěže. „Hrát za mužstvo, ne sám za sebe, to je největší zážitek, jaký vám může sport dát,“ prohlásil golfista, který se na divokou kartu ještě dostal do týmu USA pro Prezidentský pohár 2013. V Muirfield Village se pak radoval z vítězství, k němuž přispěl dvěma výhrami ze čtyř utkání.

Co dál? Vzhledem k tomu, jak vyrovnaný golf předváděl a jaké získal sebevědomí, není vyloučeno, že také sezona 2014 bude patřit jménu Jordan Spieth. Bude to složité, obhajovat vydobyté pozice, ale mladičký Texasan to může dotáhnout hodně daleko. Hlavu i ruce na to má.

Poznámka: Spieth se dočkal očekávaných triumfů až v závěru sezony 2014. Nejprve vyhrál s kolem za 63 ran Australian Open, kde porazil mj Roryho McIlroye, a poté ovládl také turnaj Tigera Woodse pod názvem World Challenge v Orlandu. A pak přišel březen 2015 a druhý titul na PGA Tour, po třech jamkách tvrdého play off, kde mu byli soupeři krajané Patrick Reed a Sean O´Hair. Spieth díky tomu postoupil už na 6. místo světového žebříčku. A to mu ještě není 22 let a za normálních okolností by dodělával poslední ročník univerzity.

Well done, Jordan!

 

zpět

 

Žádáme hráče, aby před vstupem na hřiště věnovali dostatečnou pozornost etiketě a místním pravidlům.